30 października w Gok Narol odbył się wernisaż wystawy „Drzeworyt jako obraz Roztocza”. Była to finałowa wystawa, po wcześniejszych w Horyńcu-Zdroju, Cieszanowie i Płazowie, drzeworytnika Józefa Lewkowicza i jego uczniów. Inspiracją dla tych dzieł był Drzeworyt Płazowski – najcenniejsza w Polsce kolekcja ludowych drzeworytów.
W Narolu oprócz kopii drzeworytu płazowskiego zaprezentowano także autorskie drzeworyty pana Józefa i jego uczniów.
Dzięki grantowi uzyskanemu od Euroregionu Roztocze powstał katalog, gdzie opisana została historia drzeworytu płazowskiego. Zaprezentowane zostały tam prace młodych adeptów drzeworytnictwa, a są to: Jagoda i Błażej Kostrzyccy (6 pokolenie Kostrzyckich, dawanych drzeworytników), Antonina, Ignacy i Aleksandra Kołodziejowie, Rozalia Cencora, Anna Krzemińska, Katarzyna Petrykowska, Renata i Kamil Polczakowie, Arkadiusz, Natalia i Tymoteusz Bochenowie oraz Anna Serkis-Wojtowicz i Grzegorz Ciećka.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 13 listopada 2022 w godzinach pracy GOK.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021 – 2030 Komitet do spraw Pożytku Publicznego operator programu – Euroregion Roztocze
Autorką fotografii jest Anna Serkis-Wojtowicz