Zakończył się etap badawczy stypendium Grzegorza Ciećki, w ramach którego odbył on wyjazdy do różnych miejsc w Polsce, odwiedzając muzea i wystawy poświęcone drzeworytnictwu oraz zadrukowi tkanin.
Zdobyta wiedza – zarówno z ekspozycji, jak i rozmów z muzealnikami z Torunia, Warszawy, Wrocławia i Krakowa – pozwoliła na opracowanie koncepcji prac realizowanych w ramach stypendium. Możliwość bezpośredniego obejrzenia zadrukowanych tkanin, matryc i narzędzi dostarczyła cennych informacji o technice wykonania.
Okazuje się, że choć materiałów źródłowych jest wiele, dotychczas brakowało szerszego zainteresowania samym procesem ich powstawania. Dzięki tym badaniom można spodziewać się, że pod koniec roku powstaną niezwykle interesujące opracowania, które mogą zmienić sposób postrzegania ludowego drzeworytu i tradycyjnego zadruku tkanin.

Zdjęcie użyte w artykule przedstawia zadrukowaną tkaninę z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu. Pochodzenie – Gródek Jagieloński, nazwa – spódnica „dymka” wykonana przed 1939 rokiem.
„Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”