Przedstawiamy pierwsze oficjalne wydarzenia, jakie będą miały miejsce w tym roku związane z drzeworytem płazowskim. Niedługo kolejne.

26 lutego 2022 – setna rocznica śmierci Marii Dembowskiej (1922). Była ona kolekcjonerką między innymi ludowych dzieł sztuki. To właśnie w jej domu, w Zakopanem, eksponowane były płazowskie matryce drzeworytnicze. Następnie przekazane zostały do Muzeum Etnograficznego w Krakowie i można je tam do dziś oglądać na wystawie stałej. Wystawa w Hucie Różanieckiej drzeworytów Józefa Lewkowicza i jego uczniów – godzina 14:00, 26 lutego, będzie specjalnym hołdem dla Czarnej Mary.

marzec 2022 – mamy zielone światło na ciekawe wydarzenie, które będzie nosiło nazwę „wiosenna drzeworytnia w Łówczy”. Niedługo więcej szczegółów. Dlaczego Łówcza przed Płazowem? To właśnie z okolicy tej wioski miała pochodzić rodzina drzeworytników Kostrzyckich, której następny przystanek, to był Płazów.

AKTUALIZACJA – z powodu zawirowań związanych z sytuacją wojenną na Ukrainie, warsztaty zostały przeniesione na inny termin, wkrótce pojawią się informacje na ten temat.

20-22 maja 2022 – drzeworyt japoński – wydarzenie, które odbędzie się w Bełżcu.