Zakończył się intensywny cykl warsztatów w ramach projektu „Powrót do korzeni drzeworytu”, realizowanego dzięki wsparciu programu „Niematerialne – przekaż dalej” Narodowego Instytutu Dziedzictwa przez Gminny Ośrodek Kultury w Narolu. Uczestnicy mieli okazję zgłębić tradycyjne techniki ludowego drzeworytnictwa i zadruku tkanin, a finał ich pracy zbliża się wielkimi krokami – teraz czeka ich jeszcze ostatni etap, czyli przygotowanie zadrukowanych tkanin do wystawy, która odbędzie się 29 września w Płazowie.

Sukces warsztatów

Podczas warsztatów uczestnicy stworzyli matryce drzeworytnicze oraz wykonali odbitki drzeworytów na papierze. W ramach zajęć skupiono się także na technikach zadruku tkanin – uczestnicy samodzielnie wykonali matryce przeznaczone do tego celu i przeprowadzone zostały próbne zadruki na tkaninach. Wszystkie prace, zarówno na papierze, jak i na tkaninach, będą miały swoje miejsce na nadchodzącej wystawie, która podsumuje projekt i zaprezentuje dorobek warsztatowiczów.

Warsztaty jako podróż w głąb tradycji

Projekt „Powrót do korzeni drzeworytu” to nie tylko praca twórcza, ale również cenne doświadczenie edukacyjne, w trakcie którego uczestnicy poznali historię ludowego drzeworytnictwa i zadruku tkanin w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem lokalnej tradycji z Płazowa. Warsztaty poprowadził Grzegorz Ciećka, drzeworytnik ludowy, który przekazał uczestnikom wiedzę i umiejętności związane z XIX-wiecznymi technikami drzeworytniczymi.

Oprócz praktycznych zajęć, uczestnicy zdobyli wiedzę o niematerialnym dziedzictwie kultury, zapoznając się z metodami wycinania drzeworytów tradycyjnymi narzędziami oraz wykonywania farb do drukowania na tkaninach według średniowiecznych receptur. Poznali także tajniki tworzenia odbitek, stosując podobne jak te XIX-wieczne narzędzia i techniki.

Przed nami wystawa

Choć warsztaty dobiegły końca, przed uczestnikami jeszcze ostatnie zadanie – przygotowanie zadrukowanych tkanin do nadchodzącej wystawy, która będzie kulminacją projektu. To wydarzenie nie tylko podsumuje pracę warsztatową, ale także przybliży szerokiej publiczności zapomniane tradycje drzeworytnicze regionu, odtwarzane przez uczestników pod okiem depozytariusza drzeworytu płazowskiego.

Projekt ten został zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Niematerialne – przekaż dalej”. Gminny Ośrodek Kultury w Narolu, będący beneficjentem programu jest gwarantem tego, że wystawa i publikacje, które powstaną w ramach projektu, przyczynią się do ożywienia i popularyzacji tej unikalnej części polskiego dziedzictwa kulturowego.

Zapraszamy wszystkich do Płazowa na uroczyste otwarcie wystawy 29 września!

Poniżej prace warsztatowiczów:

Błażej Kostrzycki lat 10
Ignacy Kołodziej lat 7
Jagoda Kostrzycka lat 14
Ewa Żuchowicz
Monika Belka
Aleksander Kołodziej lat 11

 

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Niematerialne – przekaż dalej”.