W sobotę (8 października 2022 r.) w Horyńcu-Zdroju odbył się wernisaż wystawy drzeworytów autorstwa Józefa Lewkowicza i jego uczniów: Jagody Kostrzyckiej, Błażeja Kostrzyckiego, Antoniny Kołodziej, Ignacego Kołodziej, Aleksandra Kołodziej, Tymka Bochen, Natalii Bochen, Arkadiusza Bochen, Rozalii Cencory, Anny Krzemińskiej, Katarzyny Petrykowskiej, Renaty Polczak, Kamila Polczak, Anny Serkis-Wojtowicz, Grzegorza Ciećki.

Józef Lewkowicz to artysta ludowy z Nowego Sioła, który od ponad 40 lat pasjonuje się rzeźbą w drewnie i kamieniu. Jest samoukiem, prócz rzeźby zajmuje się również wieloma innymi dziedzinami twórczości. Aktywnie prezentuje swoje dzieła na różnorodnych wystawach, okolicznościowych wydarzeniach, jarmarkach, opowiada o historii regionu i jego dziedzictwie kulturowym, jakim jest szczególnie drzeworyt. Jego misją jest powrót do korzeni, przekazywanie dawnej tradycji artystów ludowych i reaktywacja drzeworytu płazowskiego. Od wielu lat prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych z rzeźby. W 2018 roku rozpoczął współpracę z lokalną animatorką kultury Anną Serkis-Wojtowicz oraz regionalistą, kolekcjonerem – Grzegorzem Ciećką. Ich współpraca przyniosła niesamowite efekty. W 2020 roku pan Józef Lewkowicz uzyskał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na reaktywację dawnej sztuki Podkarpacia i Roztocza, czyli kamieniarki bruśnieńskiej i drzeworytu płazowskiego, a w 2022 roku jego działania dotyczące wskrzeszenia drzeworytu płazowskiego zostały docenione przez Narodowy Instytut Dziedzictwa Narodowego wpisem do „Krajowego rejestru dobrych praktyk na rzecz ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego”.

Teraz uformowała się nowa grupa drzeworytników. Mieszkańcy regionu, w tym rodziny z dziećmi mocno zainteresowały się tą sztuką i rozpoczęły naukę drzeworytnictwa u Pana Lewkowicza w ramach inicjatywy, która powstała dzięki grantowi z Obywatelskiego Roztocza.

Niniejsza wystawa pozwala na ukazanie prac Pana Lewkowicza oraz Jego uczniów.

Niespotykanym na co dzień doświadczeniem podczas wernisażu była możliwość zobaczenia kopii drewnianych matryc Kostrzyckiego, z których w XIX wieku odbijano w Płazowie drzeworyty. Te niezwykłe dzieła sztuki ludowej z Płazowa stanowią obecnie zabytek I klasy. Oryginalne klocki drzeworytnicze z warsztatu rodziny Kostrzyckich podziwiać możemy jedynie w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Pan Lewkowicz samodzielnie wykonał niemal identyczne kopie zabytkowych drzeworytów. Wernisaż był okazją do zobaczenia wielkiego kunsztu pracy drzeworytnika.

Wystawa potrwa do 19 października 2022r.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021 – 2030 Komitet do spraw Pożytku Publicznego. Operatorem regionalnym zadania jest Stowarzyszenie Samorządów Euroregion Roztocze

Poniżej fotogaleria z wydarzenia autorstwa Alicji Mróz