Grzegorz Ciećka to zapewne jedyny ludowy drzeworytnik w Polsce, który praktykuje tę sztukę w wersji „starożytnej”. Od wielu lat rekonstruuje tradycyjną technikę drzeworytniczą, która stanie się podstawą dla inicjatywy reaktywacji i rozwoju drzeworytu płazowskiego. Jego celem jest optymalna rekonstrukcja tradycyjnych narzędzi, technik i metod pracy z materiałem. Dzięki tym elementom możliwe będzie wejście w skórę dawnych drzeworytników, którzy nie mając do dyspozycji profesjonalnych narzędzi, światła z prądu elektrycznego, idealnej deski spod elektrycznej heblarki, farb ze sklepu, tworzyli piękne i misterne dzieła.

Drzeworyt ze św. Antonim, wykonany na 30 letniej desce lipowej (18 x 21 cm) z rodzinnych zasobów materiałowych drzeworytnika to wstęp do kolejnych kroków mających na celu opracowanie optymalnie prostej i tradycyjnej techniki drzeworytniczej. Kopiowanie dawnych mistrzów to też klasyczny sposób na doskonalenie warsztatu, zanim przejdzie się do działań kreatywnych.

Autorem oryginału drzeworytu „św. Antoni” jest M. Kostrzycki z Płazowa, 1830 rok (15,5 x 14 cm). Oryginalne matryce, które zachowały się do dziś przechowywane są w Muzeum Etnograficznym w Krakowie