29 czerwca w Płazowie odbyły się warsztaty zadruku tkanin metodą bezpośrednią przy pomocy matrycy drzeworytniczej. Udział wzięło w nim 5 osób, które zapoznały się z historią zadruku tkanin, poznały tajniki tworzenia matryc drzeworytniczych i technologię drukarską, którą zrekonstruował na podstawie informacji źródłowych Grzegorz Ciećka (prowadzący warsztaty).
Wstęp i informacje związane z kulturą wsi przekazała podczas warsztatów etnolog Gabriela Kołodziej. Następnie uczestnicy warsztatu mogli sami wytestować jak wykonać zadruk. Pierwszy raz użyta została wtedy matryca z wzorem pasowym, gdzie kolorem zadruku był ugier. Uczestnicy mogli zobaczyć, jak zachowuje się podczas zadruku pierwszy raz po wykonaniu świeża matryca. Następnie użyta została druga matryca już wielokrotnie zaprawiona, z kolorem ultramaryna.
Warto tu zaznaczyć, że na obecną chwilę opracowane i wytestowane zostały już w blisko 90% tajniki technologii całego procesu zadruku tkanin tradycyjną metodą. Okazuje się, że mimo iż proces ten z boku wygląda na prosty, to jest w nim dużo niuansów, które w zbiorczy sposób odpowiadają za całokształt. Prace warsztatowe i pytania uczestników pozwalają na dalsze doskonalenie i dopracowywanie procesu, jakim jest reaktywacja „ludowego zadruku płótna”.
Warsztaty organizował Gminny Ośrodek Kultury w Narolu.
Fotografie – Monika Belka:
Fotogaleria zdjęć – GOK Narol: