Na rynku wydawniczym jest wiele przewodników po Roztoczu, ale wyjątkowym, unikalnym wręcz atutem tego właśnie przewodnika jest opis autentycznej wyprawy autorów, a zarazem bohaterów książki jaką sami odbyli i ich przygody, doświadczenia i to, co zdarzyło się na trasie. Grzegorz jako „tubylec”, a do tego znany regionalista zna wiele historii, związanych z miejscami na ich szlaku, jakich nie znajdzie się w żadnym przewodniku. Patrycja jest turystką, która dopiero odkrywa sekrety Roztocza, przez co jej spojrzenie na artefakty opatrzone „tubylcom” jest świeże, a same punkty na mapie stają się swoistą atrakcją. Autorzy zwracają także uwagę na niesamowite dziedzictwo kulturowe Roztocza, zawarte w jego unikalnej sztuce: kamieniarkę brusnieńską, drzeworyt płazowski i dziewięcierskie garncarstwo.
Dodatkowym walorem tego wydania są drzeworytnicze ilustracje, które powstały z chętnymi do współpracy pasjonatami tej sztuki, którzy odpowiedzieli na ogłoszenie. Ich ryciny pokazują, że dziewięcierskie miejsca mogą być niezwykłymi inspiracjami dla różnych twórców i pasjonatów.
Okładka książki inspirowana jest jednym z drzeworytów płazowskich z warsztatu Kostrzyckich.
UWAGA! Nakład jest już wyczerpany. Pozycja kolekcjonerska; całkowity nakład 110 egzemplarzy. Każdy egzemplarz posiada małą odbitkę z drzeworytem „Anioł dziewiceierski” z jednym ze 110 numerów.
Autorzy: Patrycja Maczyńska i Grzegorz Ciećka