Gdy przyjrzymy się dokładniej wszystkim drzeworytom z Płazowa, zauważymy, że szaty świętych często mają specyficzny motyw ozdobny. Nie jest to motyw unikatowy, lecz uproszczony motyw liścia akantu, który był powszechny na szatach tego typu w całej Europie. Możemy go znaleźć zarówno na miedziorytach, jak i drzeworytach. Według wzornika przygotowanego przez Romana Reinfussa, motyw ten był również używany na matrycach do zadruku tkanin. Na wycinku jednego z drzeworytów poniżej zobaczymy ten motyw na szacie św. Mikołaja.
Ciekawa wydaje się tutaj część garderoby, którą możemy znaleźć na samym dole, nad butami. Możliwe, że miało to być koronkowe wykończenie alby. Drzeworytnik w tym przypadku, by wykonać siatkę, zaprojektował wzór, który można łatwo wyciąć nożem, wykonując ukośne cięcia symetrycznie, co dawało charakterystyczne romby. Można uznać, że jest to coś w rodzaju projektu wzoru, który powstaje dzięki specyfice drzeworytu i narzędzia, czyli noża. Taki wzór znajdziemy również na innych drzeworytach z Płazowa, np. na rękawach.
Drugim ciekawym wzorem jest szata drugiego św. Mikołaja, a szczególnie jej dolna część.
Powtarza się tutaj specyficzna koronka, ale nas interesuje część garderoby poniżej. Znajdują się tam charakterystyczne wzory: linie, fale i pół-jodełki. To interesujący wzór, ponieważ można uznać, że jest możliwy do wykonania za pomocą matrycy drzeworytniczej, która byłaby długą deską, ze względu na pasowy układ. Problemem mogą być dość duże luki, ale ponieważ drzeworyt jest bardzo mały, wzór mógł zostać uproszczony i powiększony. Jest to z pewnością interesujący motyw, który wkrótce zostanie wykonany na matrycy – prace projektowe trwają. Natomiast wzór z szaty św. Kazimierza został już zrekonstruowany.
Mamy tutaj idealnie przedstawiony wzór na tkaninie, który odpowiada wzorom o pasowym układzie, tworzonym z matrycy będącej długą deską. Są to linie i jodełka. Wzór ten jest w trakcie nanoszenia na deskę i będzie rekonstruowany. Jego nazwa robocza to „Kazimierz”.
Wycinki z drzeworytów pochodzą z Teki drzeworytów ludowych dawnych zebranych i wydanych przez Zygmunta Łazarskiego (1921). Właściciel: Muzeum Narodowe w Warszawie, udostępnione w domenie publicznej na stronie: https://cyfrowe.mnw.art.pl, dostęp 30.09.2014.