Zimowe warsztaty dla rodzin z dziećmi to świetna forma spędzenia wolnego czasu razem, gdy za oknem pogoda nie zaprasza do wyjścia. 22 stycznia 2022 roku w Gorajcu przyświecało piękne słońce, ale jednak nowopowstała grupa pasjonatów drzeworytu wolała wycinać kolejne ryty w drewnie pod okiem Józefa Lewkowicza.

Nie ma się co dziwić, takiego nauczyciela warto poobserwować i wysłuchać jak tylko nadarza się okazja. Drzeworyt to sztuka graficzna bardzo rzadko wykonywana w Polsce i na świecie. W naszym kraju para się ją zaledwie pięciu ludowych drzeworytników, łącze z panem Józefem Lewkowiczem.

Salę warsztatową w Gorajcu udostępnili nam państwo Rozalia i Damian Cencorowie ze Strefy Nadgranicznej. Pani Rozalia zafascynowała się drzeworytem płazowskim już dawno, a dzięki warsztatom sama zaczęła rytować w lipowym drewnie i wykonywać z pomocą naszego twórcy ludowego pierwsze odbitki. Dziękujemy Strefie Nadgranicznej! 🙂

Do głównych gości warsztatów oprócz Jagódki Kostrzyckiej dołączył inny młody potomek drzeworytnika z Płazowa wraz z mamą.

Podczas dwugodzinnych zajęć drzeworyty nie zostały jeszcze ukończone. Ta forma sztuki w drewnie wymaga bardzo dużo poświęcenia, czasu i spokoju. Wszyscy czekają zatem na kolejne warsztaty.

Fotogaleria z warsztatów na stronie Józefa Lewkowicza TUTAJ

tekst i foto: Anna Serkis-Wojtowicz